Dlaczego nowe nasadzenia w miastach umierają? Czy dobór sadzonek do miejsca nasadzenia jest nieodpowiedni? Czy proces sadzenia jest prawidłowy?
To tylko klika pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas szkolenia "Monitoring żywotności i obumierania nowych nasadzeń drzew". Szkolenie odbyło się hybrydowo, stacjonarnie w Radomiu oraz online. Szkolenie prowadził Pan Tomasz Maksym z Pracowni dendrologicznej Viridis. W sumie w szkoleniu uczestniczyło ponad 80 osób a 233 odtworzyło nagranie webinaru. Cieszy nas bardzo zainteresowanie problematyką, tym bardziej, że uczestniczyli w nim również urzędnicy zajmujący się zielenią miejską.
Pan Tomasz Maksym, opracował również specjalny i unikatowy podręcznik szkoleniowy, tak aby utrwalić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zarówno sadzenia drzew jak i błędów, które najczęściej się powtarzają. Dzięki temu będziemy mogli w szybki sposób diagnozować powód zamierania nowych nasadzeń podczas działań monitorujących. W drugiej części szkolenia, zaprezentowany został moduł monitorujący nowe nasadzenia - w aplikacji do inwentaryzacji drzew.
O akcji inwentaryzacji i monitoringu.
Do września 2024 roku, 32 miejscowości w Polsce dołączyły do akcji inwentaryzowania drzew. Wyniki działań strażniczo-monitorujących po ich przeanalizowaniu, bedziemy mogli porównać, opublikować i przesłać do instytucji zajmujących się nasadzeniami i nadzorem. W naszej aplikacji do inwentaryzacji drzew, umieściliśmy zakładkę "Inspekcja", w której umieszczamy wszystkie niezbędne dane dotyczące poddanego kontroli drzewa. Dzięki temu możemy w szybki sposób wygenerować raport zamieralności a raporty z różnych miast możemy łączyć w celu porównania błędów popełnianych przy nasadzeniach, w różnych obszarach miejskich.
Bezpłatna aplikacja do inwentaryzacji drzew miejskich przeznaczona jest dla społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych. Znakomicie integruje i pomaga budować wolontariat, posiada olbrzymie możliwości edukacyjne a jednocześnie posiada walory poznawcze i dokumentalne wspomagając cyfryzację obszarów miejskich.
Dzięki współpracy z naukowcami, korzystamy z ich wiedzy i nowoczesnej metody wyliczania wartości odtworzeniowej drzew. Drzewa to dziedzictwo kultury, które w prosty, zalgorytmizowany sposób nie można ocenić. To co możemy ocenić to wartość odtworzeniową, czyli wartość jaką ma dany obiekt wycenianą indywidualnie, która uwzględnia nakłady pracy i lata wzrostu.
Szkolenie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu, które otrzymaliśmy z Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców, za wsparcie serdecznie dziękujemy.
Link do webinaru i materiałów szkoleniowych: https://drzewa.radom.pl/materialy-szkoleniowe