Radomianie dla Demokracji

Selektywny odbiór odpadów?

Selektywny odbiór odpadów?

Mozolnie i skrupulatnie segregujesz odpady, niesiesz do pojemników zbiorczych, wrzucasz swoje worki i co się dalej z nimi dzieje? Przyjeżdża jeden "specjalistyczny" samochód a obsługa wrzuca "jak leci" Twoje odpady. Czy po to je segregujemy?

Czy jesteś zadowolonym mieszkańcem i wiesz za co płacisz? Zapewne NIE! Ale tak się dzieje w Radomiu.

Jak powino to się odbywać?

Najprościej pisząc powinno to wyglądać tak: odbiorca Twoich odpadów dostarcza Ci kilka kolorowych worków (znaczenie kolorów chyba znamy?).
Następnie informuje Cię kiedy i  jakie odpady będzie od Ciebie odbierał.

Każdy rodzaj odpadu osobno - to nie jest fantasmagoria!

Tak właśnie dzieje się w Rzeszowie. Umiejętna logistyka, dobrze przygotowane przetargi na odbiór odpadów i świetna gospodarka komunalna to "tajemnica sukcesu śmieciowego".

Ile to kosztuje w Rzeszowie?

Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszą:

  • dla zabudowy jednorodzinnej w wysokości 32 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.
  • dla zabudowy wielolokalowej w wysokości 27 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Czy w Radomiu się coś zmieni po podwyżkach?
 
Podstawa prawna selektywnego zbierania odpadów to: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 maja 2021 roku  w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. 2021 poz. 906).

Wpis powstał po wizycie studyjnej w Rzeszowie w maju br.

Poniżej fragment z rzeszowskiego BiPu.

SELEKTYWNA ZBIÓRKA ODPADÓW KOMUNALNYCH

Odpady segregujemy na następujące frakcje: METALE I TWORZYWA SZTUCZNE, PAPIER, SZKŁO, ODPADY „BIO”, ODPADY KOMUNALNE „NIEPODLEGAJĄCE SEGREGACJI”.

Firma wywozowa dostarcza pojemniki i worki na odpady.

„METALE I TWORZYWA SZTUCZNE” – żółty worek o pojemności 120 litrów:
Wrzucamy: metal, opakowania z metali (puszki metalowe), tworzywa sztuczne, opakowania z tworzyw sztucznych (zgniecione i bez zawartości plastikowe butelki po sokach lub innych napojach, niezatłuszczone reklamówki, woreczki foliowe, plastik), opakowania wielomateriałowe, (kartony papierowe zawierające folię metalową).
Nie wrzucamy: opakowań po niebezpiecznych środkach chemicznych, strzykawek, styropianu, pianki budowlanej, folii budowlanej, tapicerki.

 „PAPIER” – niebieski worek o pojemności 120 litrów:
Wrzucamy: papier (suche i niezatłuszczone gazety, książki, zeszyty, tekturę i kartony), opakowania z papieru i tektury (torby i worki papierowe).
Nie wrzucamy: opakowań po niebezpiecznych środkach chemicznych, worków po cemencie i zaprawach, tapet, zużytych torebek z herbaty, artykułów higienicznych.

„SZKŁO”- zielony worek o pojemności 80 litrów:
Wrzucamy: butelki szklane bez zawartości, słoiki bez zakrętek, zacisków i gumowych uszczelek, inne opakowania szklane po artykułach spożywczych.
Nie wrzucamy: szyb okiennych i samochodowych, luster, porcelany, ceramiki, żarówek, świetlówek, termometrów, szkła zbrojonego, żaroodpornego, zniczy, szkła gospodarczego (misek, talerzy, doniczek, figurek), artykułów wykonanych z połączenia szkła z innymi materiałami.

Odpady „BIO” – ciemnobrązowy worek o pojemności 60 litrów:
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Rzeszowa przez odpady „Bio” rozumie się odpady kuchenne ulegające biodegradacji wyłącznie pochodzenia roślinnego.
Wrzucamy: odpadki warzywne i owocowe, fusy z kawy i herbaty, odpady kuchenne pochodzenia roślinnego.
Nie wrzucamy: artykułów  higienicznych, odpadów kuchennych pochodzenia zwierzęcego, odpadów zielonych (skoszona trawa, liście, gałęzie).

„Odpady Niepodlegające segregacji” – pojemnik o odpowiedniej wielkości:

Wrzucamy: artykuły higieniczne, papier zatłuszczony, ceramikę, porcelanę, kryształy, zużyte pieluchy, odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego.
Nie wrzucamy: odpadów podlegających segregacji: Szkła opakowaniowego, Metali i tworzyw sztucznych, Papieru i tektury, odpadów „BIO”, przeterminowanych leków, chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, termometrów i innych odpadów niebezpiecznych, odpadów zielonych (skoszona trawa, liście, gałęzie).

Galeria


Łańcuch światła Radom
Marsze wolności
Manifestacje radom