Radomianie dla Demokracji

Wspieramy apel o niekoszenie trawników

Wspieramy apel o niekoszenie trawników

Stowarzyszenia: Łączy nas Radom, Zielona Akcja i Radomianie dla Demokracji wsparli apel do Prezydenta Witkowskiego oraz przezesów i Zarządów Spółdzielni Mieszkaniowych w Radomiu o niekoszenie trawników.

Wielu włodarzy miast decyduje się na rzadsze koszenie trawników lub tworzenie miejskich łąk. Mamy nadzieję, że nasz wspólny apel, poparty podpisami radomian pozwoli na stworzenie zieleni miejskiej na trudny czas suszy, jaka panuje w Polsce.

Poniżej, zamieszczamy treść apelu:

"Prezydent Miasta Radomia,
Prezesi i Zarządy Spółdzielni Mieszkaniowych w Radomiu

Od dłuższego czasu brak jest opadów i narażeni jesteśmy na okres suszy. Koszenie trawników powoduje, że rośliny nie są w stanie poprawnie wegetować i zamiast cieszyć nasze oko kolorami natury, przypominają wysychający step.
Zwracamy się o podjęcie działań mających na celu sukcesywne zastępowanie trawników miejskich łąkami kwietnymi oraz tzw. zaniechanymi trawnikami.

Zaniechany trawnik to taki, w którym zabiegi pielęgnacyjne ograniczone są do minimum. Na takim trawniku pojawia się bioróżnorodna roślinność, zioła i kwiaty łąkowe, co ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia, zatrzymuje w glebie wilgoć i pomaga pszczołom przeżyć.

Dodatkową zaletą takich trawników jest ich niewątpliwa odporność na suszę, mają swój pozytywny udział w ograniczaniu hałasu, zmniejszaniu występowania wysp ciepła i odpływu wód opadowych do kanalizacji.

Mają one również wpływ na ograniczenie wydatków związanych z pielęgnacją zieleni. Dlatego też, ważny interes społeczny wymaga, by łąki kwietne oraz zaniechane trawniki były nieodłączną częścią naszego, miejskiego krajobrazu."


Apel można tu podpisać 

Galeria


Łańcuch światła Radom
Marsze wolności
Manifestacje radom