Radomianie dla Demokracji

Wybory samorządowe 2024 - jak głosować?

Wybory samorządowe 2024 - jak głosować?

Do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., między godziną 7:00 a 21:00. Druga tura, zaplanowana na 21 kwietnia, będzie dotyczyła tylko „dogrywki” wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - gdy żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów poparcia.

Poniżej klika wskazówek "gdzie, co i jak".


Informacje o kandydatach

Można je znaleźć na stronie PKW. Należy wejść tam w zakładkę "kandydaci", zaznaczyć miejsce, w którym będziemy głosować, a następnie zmienić ustawioną domyślnie opcję sortowania "wszystkie wybory" na interesującą nas opcję, czyli np. "wójt, burmistrz, prezydent miasta". Wówczas wyświetlą się informacje na temat wieku, miejsca zamieszkania, numeru na liście i komitetu wszystkich osób ubiegających się o urząd włodarza gminy.  Polecamy również zapoznać się co "oferują" nam kandydaci we wpisach w mediach społecznościowych.

Co musisz zabrać ze sobą?

Dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem. Niekoniecznie musi być to jednak dowód tożsamości. Można zabrać ze sobą także paszport, legitymację studencką czy np. prawo jazdy. Oczywiście możesz potwierdzić tożsamość aplikacją mObywatel.

Ile kart otrzymam?

W miastach na prawach powiatu wyborcy otrzymają trzy karty. Nazwiska kandydatów znajdą się na tle:
  • szarym - w wyborach do rady miasta,
  • niebieskim - w wyborach do sejmików wojewódzkich,
  • różowym - w wyborach prezydenta miasta.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

Aby głos był ważny, należy na każdej z otrzymanych kart postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Niepostawienie znaku "X" lub też postawienie znaku innego niż "X" będzie skutkować nieważnym głosem. Wszelkie znaki i przekreślenia traktowane będą jako dopiski, które nie wpływają na ważność głosu.

Galeria


Łańcuch światła Radom
Marsze wolności
Manifestacje radom